$1*/ mo hosting! Get going with us!
Home /
Category: Корупція

Posts in Category: Корупція

За рік розслідування щодо можливого несанкціонованого втручання в роботу комп’ютерних мереж, що спричинило підробку інформації щодо переможця конкурсу на посаду голови Миколаївської облдержадміністрації, яким став депутат від БПП Олексій Савченко, підозру нікому не оголосили. Про це на запит програми «Схеми» (спільний проект Радіо Свобода та каналу «UA:Перший») повідомили у Національній поліції.

«Про підозру в указаному кримінальному провадженні не повідомлялось. Досудове розслідування триває», – йдеться у відповіді на запит.

Деталей щодо того, на якому етапі перебуває розслідування та коли результати досудового розслідування будуть передані до суду, у Нацполіції не повідомили, зазначивши, що «розголошення інших відомостей на цій стадії кримінального провадження може зашкодити досудовому розслідуванню».

Головне слідче управління Національної поліції розпочало досудове розслідування після звернення громадської організації «Центр протидії корупції», в якій після сюжету «Схем» запідозрили, що результати тестового завдання Олексія Савченка, який переміг у конкурсі, могли бути сфальшовані.

Журналісти програми «Схеми» показали, що під час конкурсу Савченко припустився численних орфографічних помилок у письмовій презентації, а 40 питань тестових завдань склав за рекордну швидкість – 6 хвилин і 4 секунди, тоді як його конкуренту знадобилося на це 32 хвилин.

На початку листопада 2017 року Верховна Рада схвалила, а президент підписав внесення змін до законодавства щодо державної служби. Документ, зокрема, передбачає скасування конкурсів на посади голів місцевих державних адміністрацій, їхніх перших заступників і заступників.

Через рік після старту конкурсів на найвищі державні посади «Схеми» оприлюднили розслідування «Самоконкурс», в якому йдеться, зокрема, про те, що члени Комісії з питань вищого корпусу державної служби беруть участь та перемагають у конкурсах на високі держпосади, які проводить ця ж комісія. Окрім того, журналісти виявили, що конкурси на посади державної служби найвищої категорії «А» проводять без належних заходів анонімності: конверти з роботами учасників не опломбовують, а просто заклеюють, як звичайні листи.

Комісія з питань вищого корпусу держслужби була створена в рамках реформи у 2016 році. За словами експерта платформи «Реанімаційний пакет реформ» Миколи Виговського, це повинно було «відкрити доступ якісним спеціалістам до посад державної служби і завершити еру корупційних призначень». 


$1*/ mo hosting! Get going with us!

Національне антикорупційне бюро оприлюднило заяву про те, що скеровані до суду 34 кримінальних провадження, які розслідували детективи відомства, наразі залишаються без розгляду по суті.

При цьому, за даними НАБУ, деякі з цих справ у такому статусі перебувають понад 1,5 роки.

«Зокрема, суд вже декілька місяців не може розпочати розгляд по суті провадження стосовно посадовців Васильківської РДА Київської області, при цьому засідання, які призначаються, з різних причин не відбуваються. Понад рік не розглядається й справа стосовно директора ТОВ «ЗТМК», який обвинувачується у зловживанні службовим становищем», – заявляють у бюро.

Серед причин, чому так відбувається, у НАБУ називають проблеми з визначенням підсудності, неможливість сформувати колегію суддів (справи бюро мають розглядати три судді із понад 5-річним стажем роботи), зайнятість і хвороби або неявка сторони захисту.

«Іноді причини зовсім незрозумілі. Так, у провадженні за фактом отримання неправомірної вигоди заступником прокурора Кіровоградської області, Світловодський районний суд повернув обвинувальний акт, оскільки пропозиція і давання неправомірної вигоди є окремими злочинами, а тому, на їх думку, обвинувачення некоректне. Прокурори САП подали апеляційну скаргу на це рішення», – йдеться у повідомленні.

Загалом, як зазначають у відомстві, станом на кінець жовтня до суду було скеровано 97 справ на загальну суму зловживань 3,45 мільярди гривень. З них рішення суд ухвалив тільки у 24, тоді як 39 перебувають на стадії розгляду.

Раніше у листопаді у Національному антикорупційному бюро України заявили, що розслідують 461 кримінальне провадженні.

НАБУ створене 16 квітня 2015 року. Того ж дня президент України Петро Порошенко призначив директором бюро юриста Артема Ситника. Згідно з Кримінально-процесуальним кодексом України, НАБУ підслідні корупційні злочини, вчинені, зокрема, президентом України, повноваження якого припинено, прем’єр-міністром, народними депутатами, генеральним прокурором та державними службовцями категорія «А».


$1*/ mo hosting! Get going with us!

Викривачі зловживань у Національному агентстві з питань запобігання корупції мають намір подавати позов до суду проти Генпрокуратури та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури через передачу цієї справи до Служби безпеки України. Відповідну заяву 18 листопада у Facebook оприлюднила колишня співробітниця агентства Ганна Соломатіна.

За її словами, йдеться про конфлікт інтересів.

«Як ви могли передати справу до СБУ, якщо знали, що викривачі дали свідчення на заступника начальника Управління СБУ Карпушина?! Саме Карпушин приніс назад пакет з документами про зловживання у НАЗК, який мій колега відвіз на Різницьку. Повернув незареєстрованим і сказав: не лізьте», – зазначила Соломатіна.

Представники СБУ ситуацію наразі не коментували. 

Раніше про те, що кримінальне провадження щодо керівництва Національного агентства з питань запобігання корупції за фактами, оприлюдненими екс-співробітницею агентства Ганною Соломатіною, забрали з НАБУ і передали в СБУ за рішенням генерального прокурора Юрія Луценка, повідомив депутат Мустафа Найєм.

У коментарях до цього повідомлення генеральний прокурор Юрій Луценко написав, що для уникнення конфлікту інтересів Спеціалізована антикорупційна прокуратура звернулася до нього щодо зміни підслідності на СБУ.

14 листопада керівник департаменту фінансового контролю і моніторингу способу життя НАЗК Ганна Соломатіна заявила, що перевірки е-декларування фальсифікуються, і попросила антикорупційні органи розслідувати факти неправомірних дій, а голову НАЗК Наталію Корчак відсторонити від виконання обов’язків на час розслідування.

Пізніше у НАБУ повідомили, що почали розслідування за фактом можливих корупційних дій службових осіб НАЗК.

У НАЗК заяву Соломатіної назвали поширенням «недостовірної інформації негативного змісту з метою дискредитації роботи агентства» і заявили, що подали на екс-співробітницю в суд.

Сама Соломатіна заперечує, що вона – «колишня співробітниця», стверджуючи, що перебуває на лікарняному.

 


$1*/ mo hosting! Get going with us!

У кримінальному провадженні за фактом заволодіння коштами державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» (СхідГЗК) про підозру повідомлено ще трьом особам. Таким чином загальна кількість підозрюваних у цьому провадженні зросла до восьми осіб, повідомляє прес-служба НАБУ 7 листопада.

«Зокрема, про підозру повідомлено двом громадянам Австрії – генеральному директору та директору австрійської компанії-посередника Steuermann, яка, за даними слідства, підконтрольна екс-голові комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, який також має статус підозрюваного. Посадовцям Steuermann інкримінують вчинення злочинів, передбачених ч.1 ст.255 («Створення злочинної організації»), ч.5 ст.191 («Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем») Кримінального кодексу України. Генерального директора австрійського ТОВ також підозрюють у вчинені злочину за ч.3 ст.209 КК України («Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом»). Повідомлення про підозру посадовцям Steuermann вручено в Австрії в рамках надання міжнародної правової допомоги», – ідеться в повідомленні.

«Третій підозрюваний – громадянин України – є керівником низки компаній, які систематично вигравали тендери у ДП «СхідГЗК», ДП «НАЕК «Енергоатом», ДП «Об’єднана гірничо-хімічна компанія», та, водночас, є очільником іноземних підприємств, задіяних у схемі відмивання коштів. Про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч.1 ст.255 та ч.5 ст.191 КК України, йому повідомлено у Латвійській Республіці», – відзначає НАБУ.

20 квітня детективи НАБУ і прокурори САП затримали колишнього депутата Верховної Ради Миколу Мартиненка і першого заступника голови правління НАК «Нафтогаз України», колишнього голову спостережної ради Одеського припортового заводу Сергія Перелому. Їх підозрюють за статтями «створення злочинної організації» і «привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем» у рамках справи про розтрату коштів державного підприємства «СхідГЗК». Обидва заперечують свою провину.

Микола Мартиненко назвав справу проти себе політичною і заявив, що його «кінцева мета» – довести безпідставність всіх звинувачень проти себе. За словами екс-депутата, він має намір співпрацювати зі слідством.

22 квітня суд відпустив Миколу Мартиненка на поруки 18 депутатів Верховної Ради, міністра молоді та спорту Ігоря Жданова й заступника голови Центральної виборчої комісії Андрія Магери.


$1*/ mo hosting! Get going with us!

Громадська організація «Центр протидії корупції» звернулася до Адміністрації президента України з проханням провести службове розслідування стосовно можливого використання свого службового становища начальником Управління державної охорони Валерія Гелетея. Зокрема, йдеться про залучення ним підлеглих для обслуговування власного ювілею та у приватних цілях. 

Юристи організації звертають увагу на те, що 28 серпня під час святкування ювілею Валерія Гелетея військовослужбовці УДО «були задіяні не задля виконання завдань із забезпечення безпеки, а в якості обслуговуючого цей захід персоналу», йдеться у зверненні, зокрема звіряли списки гостей, приймали квіти і подарунки від них, відчиняли двері при виході з авто.

Окрім того, у ЦПК звертають увагу на те, що військовослужбовець УДО Олександр Зубко фактично виконував функції особистого водія членів родини Гелетея.

Запит ЦПК датований 13 жовтня, проте реакції Адміністрації президента України досі немає.

Раніше журналісти програми «Схеми» (спільного проекту Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший») повідомляли про те, що 28 серпня працівники Управління держохорони виконували функції обслуги на святкуванні 50-річного ювілею свого керівника Валерія Гелетея. Зокрема, держохоронці звіряли списки запрошених, були паркувальниками та почесною вартою, зустрічаючи гостей свята у парадній формі та віддаючи їм честь. Вартові-держслужбовці несли службу на приватному заході свого начальника до останнього відвідувача.

«Схеми» запитали у Валерія Гелетея, для чого працівників держохорони так масово використали для обслуговування його приватного банкету. Але він не побачив у цьому жодних суперечностей: «Там, де присутні перші особи, завжди є людина, яка віддає честь, це порядок для військовослужбовців. Тому тут немає жодних порушень». УДО, серед іншого, забезпечує охорону прем’єр-міністра, голови Верховної Ради, голови Верховного суду, генерального прокурора, що прибули на святкування. При цьому сам Валерій Гелетей як очільник УДО не є охоронюваною законом особою: супровід держохорони не передбачений ані для нього, ані для членів його родини. 

Всупереч цьому, він залучав працівників УДО не тільки з метою власної фізичної охорони, а й як приватних водіїв для своєї родини. Журналісти «Схем» зафіксували, як один з держохоронців – Олександр Зубко – підвозив на святкування дружину, молодшого сина та невістку Гелетея.

Виявилось, що членів родини очільника УДО він возить систематично на постійній основі. Наприклад, відвозить та забирає сина свого начальника зі школи.


$1*/ mo hosting! Get going with us!

В Україну з Панами вночі 1 листопада був екстрадований колишній голова Державного агентства з питань залучення інвестицій Владислав Каськів. Про це повідомив генеральний прокурор України Юрій Луценко. 

«Вночі 1 листопада спільними зусиллями ГПУ та СБУ з Панами в Україну екстрадовано колишнього голову Держкомінвестпроекту Каськіва, який підозрюється у заволодінні в 2012 році у змові з іншими особами коштами державного бюджету України на суму близько 7,5 мільйона гривень. Наразі Каськіва доставлено до Головного слідчого управління ГПУ, тривають слідчі дії», – поінформував Луценко у Facebook.

Наприкінці березня 2017 року заступник генерального прокурора України Євген Єнін повідомляв про відмову у політичному притулку Владиславові Каськову з боку панамської влади. Восени минулого року стало відомо про затримання Каськова в Панамі.

Владислав Каськів обіймав посаду голови Держагентства з інвестицій та управління національними проектами України у 2010–2014 роках.

Наприкінці березня 2016 року його оголосили в розшук. За даними ГПУ, Каськів розшукується за злочини, передбачені статтями Кримінального кодексу України «заволодіння чужим майном шляхом зловживання особою своїм службовим становищем, вчинене за попередньою змовою групою осіб, у особливо великих розмірах» і «службове підроблення, що спричинило тяжкі наслідки».

Як заявляв міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, Каськів вивів із України 255 мільйонів гривень.


$1*/ mo hosting! Get going with us!

За британською компанією Fineroad Business LLP, яка є фактичним основним власником вертолітного майданчика в центрі Києва, з 2016 року і донині стоїть земляк Віктора Януковича Яшар Ходжаєв. Про це йдеться у розслідуванні програми «Схеми» (спільний проект Радіо Свобода та каналу «UA:Перший»).

Попри нещодавню заяву президента України Петра Порошенка, за даними реєстру прав на нерухоме майно, будівля так званого вертолітного майданчика Януковича в Києві досі перебуває у власності приватної фірми «Амадеус Ко». Споруда під арештом з 2015 року – тобто, з того часу власник не мав можливості її продати, але міг нею користуватися.

Приватна фірма «Амадеус Ко» і досі продовжує управляти об’єктом. Із власних джерел у фіскальній службі «Схеми» дізнались, що, наприклад, близько мільйона гривень на місяць «Амадеусу Ко» сплачує компанія «Анте медіам» – власник розташованого в «Парковому» дата-центру. Ще близько 400 тисяч гривень на місяць платить ресторан СHI, розташований в «Парковому». 

Згідно з офіційним реєстром, у компанії «Амадеус Ко» є два офіційні власники. Це киянин Олександр Хом’як, який перебуває в розшуку, та британська компанія Fineroad Business LLP. За нею стоять дві офшорні компанії з острова Невіс.

За документами, з кінця 2016-го особою, яка контролює британську компанію, є 31-річний чоловік на ім’я Яшар Ходжаєв. Він зареєстрований у Єнакієвому, рідному місті екс-президента Віктора Януковича. 

Певний час після Євромайдану на Ходжаєва був записаний офісний центр у Києві, який до того належав до сфери впливу компанії «Танталіт» (на цю фірму була оформлена резиденція «Межигір’я»). 

Окрім того, за інформацією «Української правди», у 2015-му в рамках справи щодо кредитування регіональних залізниць «Всеукраїнським банком розвитку» сина Януковича було арештовано ряд рахунків в цьому банку. Та в грудні 2016-го Печерський суд Києва ухвалив рішення про зняття арешту з частини рахунків. Їхні формальні власники – колишні працівники банку Януковича – пояснили походження великих сум на своїх рахунках тим, що вони всі позичили їх у Яшара Ходжаєва. 

На початку серпня 2017 року Апеляційний суд Києва в рамках розслідування прокуратури міста Києва заборонив «Амадеусу Ко» не лише відчужувати, а й користуватися і розпоряджатися майном комплексу. Право «оперативного управління для організації охорони, відповідального зберігання, проведення поточних ремонтів, обслуговування і підтримання майна у належному стані» суд передав держпідприємству «Фінансування інфраструктурних проектів».

Але за майже три місяці після винесення ухвали суду державне підприємство так і не почало управляти майном «Амадеуса Ко». Як вдалося з’ясувати журналістам програми «Схеми», приватна компанія і досі керує об’єктом. «У нас є обов’язки, які в нас зафіксовані договорами оренди, які були підписані ще до рішення суду. Тому ми продовжуємо виконувати наші зобов’язання перед нашими орендарями, які були закріплені до рішення суду, – зазначив директор «Амадеус Ко» Антон Озадовський. – Ми зараз не підписуємо нових договорів з того часу, як ми отримали рішення суду останнє». 

Але державне підприємство і досі не має туди доступу. 

«Ми ще не були на тому об’єкті. Наскільки там складна процедура передачі, ми не розуміємо. Поки що ми приймали його як речовий доказ, відповідно до протоколу прокуратури міста Києва. Ми двічі вже звернулися до прокуратури з проханням забезпечити нам доступ до об’єкта. Я так розумію, що прокуратура також має звернутись до суду, отримати відповідні ухвали, щоб можна було вже зайти», – розповів журналістам програми «Схеми» керівник ДП «Фінансування інфраструктурних проектів» Руслан Сіробаба.

У жовтні представники Національного корпусу, Правого сектору та Свободи захопили будівлю вертолітного майданчика з вимогою націоналізувати її. Президент України Петро Порошенко розкритикував ці дії та заявив, що майданчик нібито вже перебуває в державній власності. «Прикладом стукання у відкриті двері є захоплення вертолітного майданчика з вимогою повернути його в державну власність, коли він уже рішенням прокуратури і є в державній власності, тільки на законних підставах, і чекає рішення суду», – заявив Порошенко. 

У своєму розслідуванні журналісти програми «Схеми» це спростовують.


$1*/ mo hosting! Get going with us!

Головна військова прокуратура проводить обшуки вдома у колишніх керівників банку «Капітал» та в офісних приміщеннях, які використовуються бізнес-структурами кінцевого власника цього банку в бізнес-центрі «Гулівер». Про це зазначається на сайті Генеральної прокуратури України. Обшуки відбуваються у справі, пов’язаній із Олександром Клименком, міністром доходів і зборів в уряді Миколи Азарова за часів президентства Віктора Януковича, повідомляє відомство.

За даними прокуратури, Клименко підозрюється в участі в ініційованій Віктором Януковичем злочинній організації, вчиненні у її складі тяжкого злочину у сфері службової діяльності, що заподіяло тяжкі наслідки у вигляді матеріальної шкоди державі у великому розмірі та у вчиненні у 2011-2017 роках відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом організованою групою в особливо великих розмірах.

Прокуратура заявила, що перевіряє на причетність до вказаних злочинів колишніх службовців банку «Капітал» та його кінцевий власник «громадянин Е.», який, окрім українського громадянства, має громадянство Ізраїлю.

«Встановлено, що протягом 2011-2013 років саме завдяки вказаній банківській установі здійснювались грошові перерахування, направлені на незаконне відшкодування ПДВ, функціонували так звані «податкові майданчики» та забезпечувалось переведення грошей з іноземних країн на банківські рахунки підконтрольних Олександру Клименку підприємств (група «Юнісон»)», – йдеться у повідомленні.

Також слідчими Головної військової прокуратури проводиться обшук за місцем проживання колишнього керівника Київського відділення Публічного акціонерного товариства «АКБ «Капітал», який є батьком одного із народних депутатів України, повідомляє ГПУ, заявляючи, що обшуки жодним чином не пов’язані з політичною діяльністю вказаного народного депутата.

Колишній міністр доходів і зборів України Олександр Клименко назвав справи проти нього «придуманими», а використання його імені спробою «захопити» майно у підприємців. Про це він написав на сторінці у Facebook після брифінгу 6 жовтня головного військового прокурора Анатолія Матіоса.

Той, у свою чергу, повідомив, що на користь держави було арештоване майно в Україні колишнього міністра доходів і зборів Олександра Клименка на суму 5 мільйонів доларів США. Йдеться про численну нерухомість, елітні авто, залізничні напіввагони тощо. За словами Матіоса, на майно було накладено арешт у кримінальному провадженні з розслідування діяльності злочинної організації колишнього президента Віктора Януковича та Олександра Клименка. Сам Клименко нині переховується поза межами України.


$1*/ mo hosting! Get going with us!

Національне антикорупційне бюро повідомило про підозру у заволодінні майном ДП «НАЕК «Енергоатом» екс-народного депутата України та його ймовірного спільника, керівника структурного підрозділу ДП «НАЕК «Енергоатом». Про це заявили на Facebook-сторінці відомства.

«Як з’ясували детективи НАБУ, учасники угруповання у 2008–2012 роках штучно створили умови проведення низки тендерів, завдяки яким переможцем визнано чеську компанію Škoda JS (фактичним власником є російське ЗАТ «Об’єднані машинобудівні заводи») із завищеними на 6,4 мільйонів євро ціновими пропозиціями, що в окремих випадках складало до 20% від вартості обладнання. У подальшому, після отримання зазначених коштів за контрактами, укладеними з ДП «НАЕК «Енергоатом», Škoda JS перерахувала 6,4 млн євро на рахунок компанії «BRADCREST INVESTMENT S.A.» (Панамська Республіка), єдиним власником (бенефіціаром) якої є екс-народний депутат України», – мовиться у повідомленні.

За даними НАБУ, на рахунку зазначеної компанії у швейцарському банку за запитом Національного бюро про міжнародну правову допомогу арештовано кошти у сумі, еквівалентній 86,4 мільйона гривень.

У повідомленні НАБУ не називає імен посадовців, кому саме оголошено про підозру, однак вказує, що розслідування тривало із 2015 року.

Між тим, як раніше повідомляло Радіо Свобода, у 2015 році детективи Національного антикорупційного бюро відкрили два кримінальні провадження, які пов’язані з екс-депутатом Миколою Мартиненком. Одне з них – за фактом одержання хабарів при закупівлі підприємством «Енергоатом» обладнання в чеського акціонерного товариства Škoda JS. За повідомленнями, Мартиненко неофіційно контролює цю компанію в галузі ядерного машинобудування. Крім того, стало відомо і про слідство в цій самій справі щодо Мартиненка в Чехії. Він ці звинувачення відкидає і називає їх нісенітницею й маніпуляцією. 22 квітня 2017 року суд відпустив Мартиненка на поруки.

Державне підприємство «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», створене у жовтні 1996 році, є оператором чотирьох атомних електростанцій України, на яких експлуатується 15 атомних енергоблоків. «Енергоатом» забезпечує близько 55% потреби України в електроенергії, в осінньо-зимові періоди цей показник сягає 70%.


$1*/ mo hosting! Get going with us!