$1*/ mo hosting! Get going with us!
Home /
Category: Світ

Posts in Category: Світ

Європейська комісія у своїй новій заяві має намір окремо згадати Росію через інформаційну війну, яку веде Москва. Євросоюз проводить кампанію проти дезінформації в інтернеті, яку вважає загрозою європейській безпеці.

У проекті заяви, з яким ознайомилося Радіо Свобода, йдеться про те, що «масштабні кампанії з дезінформації в інтернеті широко використовуються низкою внутрішніх та іноземних гравців, щоб посіяти недовіру і створити соціальну напругу з серйозними потенційними наслідками для нашої безпеки».

«Наприклад, військова доктрина Росії відкрито визнає інформаційну війну як однe зі своїх головних сфер», — сказано в документі Єврокомісії, який мають опублікувати 26 квітня.

Як повідомили Радіо Свобода кілька джерел, знайомих з проектом документа, але не уповноважених публічно його обговорювати, спочатку високий представник ЄС із закордонних справ Федеріка Могеріні була проти того, щоб виокремлювати в документі котрусь країну. Однак, за наполяганням деяких комісарів з ЄК, у розділ про дезінформацію включили згадку про Росію. Підставою для цього стали численні повідомлення про ймовірне втручання Москви в іноземні вибори, російські «фабрики тролів» і кібератаки. 

Попередня доповідь про дезінформацію, яку Єврокомісія видала у березні, не містить згадок конкретних країн.

У новому документі також йдеться про створення «європейського підходу для боротьби з дезінформацією». 

Серед пропозицій — створити незалежну європейську мережу з перевірки фактів, домовитися про спільні методи роботи, обмінюватися найкращими підходами і досягти «якомога кращого покриття по всьому ЄС».

Єврокомісія також планує створити «безпечну європейську онлайн-платформу», яка допоможе боротися з дезінформацією.

 


$1*/ mo hosting! Get going with us!

У Вірменії опозиційна парламентська фракція «Елк» висунула кандидатуру свого лідера Нікола Пашиняна на посаду прем’єр-міністра країни. Для того, щоб обійняти цю посаду, Пашиняну треба заручитися підтримкою 53 депутатів у 105-місному парламенті. 

У партії «Елк» — дев’ять депутатів, в іншої опозиційної партії — «Царукян» — 31 голос.

Більшість належить владній Республіканській партії Вірменії. Вона була в коаліції з Вірменською революційною федерацією «Дашнакцутюн», яка 25 квітня оголосила про вихід з коаліції.

На тлі політичної кризи у Вірменії понад два тижні тривають масові протести, які привели до відставки прем’єр-міністра Сержа Сарґсяна. Він займав посаду президента Вірменії 10 років. Під час свого останнього терміну Сарґсян провів конституційну реформу, яка розширила повноваження прем’єр-міністра. Услід за Сарґсяном пішов у відставку уряд.

25 квітня прихильники лідера опозиції Нікола Пашиняна відновили акції громадянської непокори. Це сталося після того, як заплановані переговори між Пашиняном і представниками правлячої партії зірвалися. Пашинян закликав десонстрантів зібратися на площі Республіки в Єревані і «закріпити перемогу оксамитової народної революції».

 


$1*/ mo hosting! Get going with us!

Вірменська революційна федерація «Дашнакцутюн» оголосила, що залишає коаліцію з владною Республіканською партією в парламенті.

У заяві від 25 квітня партія заявляє, що Національні збори (парламент Вірменії) має обрати прем’єром кандидата, «який має підтримку народу».

Перед цим партія бізнесмена Гагіка Царукяна «Процвітаюча Вірменія», яка має другу за величиною фракцію в парламенті, закликала своїх прихильників приєднатися до антиурядової акції протесту, що поновилася 25 квітня у Вірменії.

Читайте також: Місце Вірменії на мапі «кольорових революцій» колишнього СРСР

Тим часом, Соціал-демократична партія «Гнчакян» закликала виконувача обов’язків прем’єра Карена Карапетяна скласти повноваження. «Ми закликаємо в.о. прем’єр-міністра Вірменії Карена Карапетяна скласти повноваження і примусити парламентську більшість обрати на посаду прем’єр-міністра кандидата від народу», — йдеться в заяві партії.

Як заявили у «Гнчакян», всі інші кроки можуть призвести до незворотних і небезпечних наслідків.

Партія «Спадщина», яка не представлена в парламенті Вірменії, але лідер якої Раффі Ованисян був другим на президентських виборах у Вірменії 2013 року, також заявила, що братиме участь у протестах доти, поки «владу не повернуть народові».

Лідер фракції владної Республіканської партії Вірменії, проти якої виступають протестувальники, заявив Радіо Свобода, що партія «залишається єдиною». Ваграм Багдасарян сказав про це 25 квітня після засідання фракції.

«Ми закликали президента Республіки Вірменія звернутися до політичних сил з приводу політичного діалогу. Будуть проведені політичні діалоги, ми ухвалимо рішення», — сказав він.

На питання, чи буде у РПА свій кандидат і чи можливий «кандидат від народу», Ваграм Багдасарян відповів так: «Ми не можемо сказати. А кандидат від народу — це поняття відносне. Ми будемо рухатися відповідно до Конституції і не порушимо жодного пункту Конституції. Про решту поговоримо пізніше».

Він додав, що Серж Сарґсян, який подав у віставку з посади прем’єра після протестів, не матиме впливу на рішення партії.

«Він пішов у відставку і не хоче втручатися в ці питання після своєї відставки, оскільки є виконувач обов’язків прем’єр-міністра, який з президентом республіки вже ухвалюють рішення», — пояснив голова фракції Республіканської партії.

Раніше Едмон Марукян з опозиційної фракції «Елк» в парламенті заявив, що Пашинян, який формально очолює цю партію, може бути висунутий кандидатом на посаду прем’єр-міністра.

У 105-місному парламенті Вірменії, де для висунення кандидата у прем’єр-міністри потібно 27 голосів, партія «Елк» має дев’ять місць, а блок Царукяна 31 місце.

«Ситуація склалася так, що без відмови Республіканської партії від влади нічого не рухатиметься», — сказав Марукян Радіо Свобода. За його словами, із представниками Царукяна опозиціонери матимуть 40 голосів, і їм бракуватиме ще 13 місць для того, щоб обрати Пашиняна прем’єром.

Він висловив сподівання, що голоси, яких бракує, можуть дати представники Республіканської партії, яка має 58 місць у парламенті, і її партнера по коаліції «Дашнакцутюн», яка має сім представників.

Противладний протест у Вірменії поновився 25 квітня після того, як зірвалися заплановані на цей день переговори опозиційного лідера Нікола Пашиняна та виконувача обов’язків прем’єра Карена Карапетяна. Тисячі активістів знову заповнили центральні вулиці Єревана, вимагаючи усунення від влади Республіканської партії, яку представляють як чинний очільник уряду, так і усунутий прем’єр Серж Сарґсян.

Пашинян пізно ввечері 24 квітня у Facebook заявив, що влада намагається використати відставку Сержа Сарґсяна з посади прем’єр-міністра для збереження керівної ролі Республіканської партії.

«Ми не можемо погодитись з призначенням представника цієї партії (Республіканської партії Вірменії – ред.) прем’єр-міністром, і ми не можемо дозволити цій корумпованій системі продовжувати існувати», – заявив Пашинян.

Виконувач обов’язків прем’єра Вірменії Карен Карапетян назвав неприйнятними умови для переговорів, які висуває Пашинян.

«Він (Пашинян – ред.) запропонував список людей, які повинні брати участь з нашого боку, а також оголосив, що вестиме переговори виключно навколо свого порядку денного. Це означає не переговори або діалог, а виключно озвучування власної точки зору», – заявив Карапетян.

Виконувач обов’язків прем’єра Вірменії назвав дострокові парламентські вибори одним із можливих варіантів розв’язання кризи.

23 квітня прем’єр-міністр Вірменії Серж Сарґсян заявив про свою відставку. Рішення з’явилося на тлі 11-денних масових протестів проти його призначення головою уряду.

Перед закінченням президентських повноважень Сержа Сарґсяна конституція Вірменії була змінена, країна стала парламентською республікою, реальна влада перейшла в руки голови уряду.

 


$1*/ mo hosting! Get going with us!

Порушення свободи преси більше не є прерогативою авторитарних режимів та диктатур, заявляє правозахисна організація «Репортери без кордонів», вказуючи, зокрема, на падіння США в рейтингу свободи преси у 2017 році на дві позиції (45-те місце у світі).

Базована в Парижі організація називає американського президента Дональда Трампа «ентузіастом атаки на медіа» і вказує, що він називає журналістів «ворогами народу», терміном, яким колись користувався Йосип Сталін.

«Все більше демократично обраних лідерів більше бачать засоби масової інформації не фундаментом демократії, але супротивником, якому вони відкрито демонструють свою неприязнь», – відзначають дослідники.

«Репортери без кордонів» вказують, що чеський президент Мілош Земан з’явився на одній з прес-конференцій із автоматом Калашникова в руці, зі словами «для журналістів». У Словаччині вбили журналіста-розслідувача Яна Куціака, а на Мальті – іншу європейську журналістку Дафну Каруану Ґаліцію.

Російський президент Володимир Путін зміг придушити свободу слова в своїй країні, вказують дослідники. Росія, яка посідає 148-е місце у цьогорічному рейтингу, продовжує розширювати мережу пропаганди і в інші країни, відзначають експерти.

Норвегія та Північна Корея стали першою та останньою країнами в цьогорічному індексі свободи преси. Україна посідає 101-е місце, торік вона була 102-ю.

У щорічній оцінці стану свободи слова і свободи ЗМІ міжнародна організація «Репортери без кордонів» проаналізувала ситуацію в 180 країнах світу.


$1*/ mo hosting! Get going with us!

Опозиційний депутат Національних зборів Вірменії Нікол Пашинян пізно ввечері 24 квітня у Facebook заявив, що влада намагається використати відставку Сержа Сарґсяна з посади прем’єр-міністра для збереження керівної ролі Республіканської партії.

У своєму відеозверненні Пашинян заявив, що 25 квітня чекатиме дзвінків від виконувача обов’язків прем’єра Карена Карапетяна, спікера парламенту Ари Баблояна і голови парламентської більшості Ваграма Багдасаряна, в іншому разі протестні акції відновляться.

«Ми не можемо погодитись з призначенням представника цієї партії (Республіканської партії Вірменії – ред.) прем’єр-міністром, і ми не можемо дозволити цій корумпованій системі продовжувати існувати», – заявив Пашинян.

Виконувач обов’язків прем’єра Вірменії Карен Карапетян назвав неприйнятними умови для переговорів, які висуває Пашинян.

«Він (Пашинян – ред.) запропонував список людей, які повинні брати участь з нашого боку, а також оголосив, що вестиме переговори виключно навколо свого порядку денного. Це означає не переговори або діалог, а виключно озвучування власної точки зору», – заявив Карапетян.

Виконувач обов’язків прем’єра Вірменії назвав дострокові парламентські вибори одним із можливих варіантів розв’язання кризи.

23 квітня прем’єр-міністр Вірменії Серж Сарґсян заявив про свою відставку. Рішення з’явилося на тлі 11-денних масових протестів проти його призначення головою уряду.

Перед закінченням президентських повноважень Сержа Сарґсяна конституція Вірменії була змінена, країна стала парламентською республікою, реальна влада перейшла в руки голови уряду.


$1*/ mo hosting! Get going with us!

Засоби інформації зазнають нових загроз як у демократичних країнах світу, так і там, де влада є авторитарною, ідеться в аналізі, який неурядова організація Freedom House оприлюднює до Всесвітнього дня свободи преси 3 травня.

За даними дослідників, у Росії уряд продовжив спроби управління інтернетом, схваливши нове законодавство про заборону сервісів VPN, які можуть використовуватися для обходу цензури. У Freedom House також вказують на закон, який вимагає ідентифікації користувачів месенджерів та інших сервісів.

В Угорщині багаті бізнесмени, пов’язані з владною партією «Фідес», придбали більшість незалежних ЗМІ, включно з провідним онлайн-виданням та регіональними газетами. Ці дії відбулися без заперечень органу з питань конкуренції або ради з питань засобів інформації, відзначають дослідники.

У США використання президентом Трампом загрозливої риторики і його неодноразові невдоволення конкретними журналістами та виданнями підривають довіру суспільства до базованої на фактах журналістики, відзначає Freedom House. Водночас медіа-організації та незалежні журналісти підтримують надійне висвітлення тем, що становлять громадський інтерес, розслідують можливі зловживання, ідеться в аналізі.

Серед загроз, які постають перед засобами інформації в 2018 році, Freedom House вказує, що «режим на Кубі може посилити придушення незалежності журналістики, щоб послабити критику». Дослідники також відзначають, що «владна партія Польщі перейшла до контролю над пресою та змогла скоротити іноземну власність у спробі заморозити більш незалежні голоси». «Новий уряд Узбекистану зробив обнадійливі кроки у напрямку більшої відкритості, але справжній відхід від жорсткого авторитарного правління можливий лише в тому разі, якщо засоби інформації отримають редакційну незалежність та вільне інформування про зловживання», – ідеться в аналізі.

Про Україну в цьому короткому звіті аналітики Freedom House не згадали.


$1*/ mo hosting! Get going with us!

У Вірменії вшановують пам’ять жертв масових убивств вірмен в Османській імперії в 1915 році. Меморіальні заходи відбуваються через день після того, як 23 квітня нещодавно призначений прем’єр-міністром колишній президент Вірменії Серж Сарґсян оголосив про відставку після масових протестів проти його призначення, що тривали 11 днів.

Тисячі жителів Вірменії, представників діаспори з-за кордону 24 квітня відвідують меморіальний комплекс на вершині гори Цицернакаберд, щоб покласти квіти до вічного вогню в центрі пам’ятника, присвяченого жертвам.

Сьогодні ж опозиція проведе політичні консультації з представниками влади, повідомив лідер останніх протестів у Вірменії Нікол Пашинян. «Сьогодні ми проведемо політичні консультації, щоб юридично оформити перемогу народу», – сказав він.

23 квітня Серж Сарґсян, призначений на посаду прем’єра-міністра Вірменії 17 квітня, оголосив про свою відставку. У Єревані й інших містах країни від 13 квітня проходили масові акції протесту проти цього призначення.

Серж Сарґсян 10 років був президентом країни.

Вірменська сторона заявляє, що під час Першої світової війни були вбиті 1,5 мільйона людей, у той час, як розпадалася Османська імперія. Цю заяву підтримують близько 30 інших країн, називаючи вбивства геноцидом.

Туреччина не визнає геноцидом убивства вірмен, які розпочалися в 1915 році, Анкара заявляє про насильство не лише з боку Османської імперії, а й із боку представників вірменської меншини.

Туреччина заявляє, що від 300 до 500 тисяч вірмен і принаймні стільки ж турків загинули в громадянській війні, коли вірмени піднялися проти османських правителів і приєдналися до вторгнення російської армії.


$1*/ mo hosting! Get going with us!

Президент Білорусі Олександр Лукашенко у щорічному зверненні до парламенту відмовився від ідеї конституційного референдуму, посилаючись на протести у Вірменії, що призвели до відставки голови уряду Сержа Сарґсяна, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.

«Я ніколи не поставлю народ перед вибором зміни конституційних основ держави під якусь особистість. У цьому нас переконує приклад Вірменії, – сказав Лукашенко. – Якщо вже під когось треба було змінити Конституцію, треба було чесно поступити. Ми на це пішли, коли зняли обмеження на кількість термінів обрання президентів».

«Навіщо ламати країну під особистість. А якщо потім особистість зламається?», – додав Лукашенко, говорячи про конституційну реформу у Вірменії, де президентську республіку змінили на парламентську.

За словами білоруського президента, він говорив про це і з колишнім президентом Вірменії Сарґсяном: «Вірменія перебуває з нами в союзі, це не чужа нам країна. Нам треба запитати, чим ми новому уряду зможемо допомогти».

Про підготовку референдуму в Білорусі, який поміняв би обсяг повноважень гілок влади, раніше заявляв і сам Лукашенко, і голова ЦВК Білорусі Лідія Єрмошина.

24 квітня Лукашенко сказав, що доручив суддям Конституційного суду Білорусі разом зі вченими та юристами-практиками в «спокійному режимі» разом з парламентаріями підготувати відповідні пропозиції.

«Треба працювати, щоб потім, коли прийде час запропонувати підходи для майбутнього Білорусі», – сказав Лукашенко, але визнав, що наразі такий час ще не прийшов.

Білорусь і Вірменія входять до Євразійського економічного союзу разом із Росією і Казахстаном.

23 квітня нещодавно призначений прем’єр-міністром колишній президент Вірменії Серж Сарґсян оголосив про відставку після масових протестів проти його призначення, що тривали 11 днів.

Восени 2015 року Лукашенко, який керує Білоруссю від 1994 року, вкотре переміг на виборах, які критикувала опозиція.

 


$1*/ mo hosting! Get going with us!

Колишній президент США Джордж Буш-старший був госпіталізований в місті Х’юстоні з інфекційним захворюванням невдовзі після присутності на похороні його дружини, колишньої першої леді США Барбари Буш, повідомив речник Джим МакҐрат.

Він вказав у мережі Twitter 23 квітня, що 93-річний Буш «реагує на лікування і, здається, відновлюється». 22 квітня екс-президент був перевезений до методистської лікарні після виявлення інфекції у крові.

У церемонії прощання з Барбарою Буш 21 квітня взяли участь також колишні президенти Білл Клінтон, Барак Обама, Джордж Буш і їхні дружини, перша леді Меланія Трамп.

Буші були одружені 73 роки, це найдовший президентський шлюб в історії США.

Старший Буш пересувається на інвалідному візку та електричному самокаті внаслідок хвороби Паркінсона. Упродовж останніх років він потребує лікування дихальних шляхів.


$1*/ mo hosting! Get going with us!

У канадському Торонто фургон в’їхав у юрбу, повідомила поліція міста у Twitter.

Правоохоронці зазначили, що, можливо, постраждали 8 – 10 пішоходів, однак точної цифри вони назвати не можуть.

Також поліція поки не знає серйозності травм, які отримали ці люди.

Інформації, чи пов’язаний інцидент із тероризмом, наразі немає.


$1*/ mo hosting! Get going with us!