$1*/ mo hosting! Get going with us!
Home /
Category: Світ

Posts in Category: Світ

Президент США Дональд Трамп може зустрітися з президентом Росії Володимиром Путіним «у недалекому майбутньому», заявив державний секретар США Майк Помпео.

Як сказав він в інтерв’ю телемережі MSNBC, це може статися після поїздки до Москви радника з національної безпеки США Джона Болтона, яку Білий дім днями анонсував на наступний тиждень із метою обговорити можливість такої зустрічі.

При цьому держсекретар наголосив, що США «намагаються знайти точки, в яких наші інтереси (США і Росії – ред.) перекриваються, але захищати американські інтереси в тому, де таких інтересів немає».

За його словами, в його переговорах із міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим, відколи він став держсекретарем США у квітні, він висловлював занепокоєння з приводу втручання Росії у вибори у США і її поведінки в Сирії й Україні.

Трамп і Путін мали принаймні вісім телефонних розмов і дві зустрічі, але вони відбувалися на полях великих міжнародних зібрань. Повноцінної великої зустрічі між ними ще не було.


$1*/ mo hosting! Get going with us!

Пакистанський рух «Талібан» повідомив, що обрав собі нового керівника після того, як попереднього ліквідували США ударом із безпілотника.

Як заявив речник пакистанських талібів Мохаммад Хурасані, угруповання обрало новим керівником ісламського богослова Нура Валі Мехсуда, а його заступником муфтія Мажима, також відомого як муфтій Хафізулла.

Речник також уперше підтвердив, що попередній ватажок руху мулла Фазлулла загинув унаслідок повітряного удару США в сусідньому Афганістані, у провінції Кунар неподалік пакистанського кордону. США і посадовці Афганістану раніше повідомляли, що Фазлуллу вбили в перебігу удару 13 червня.

40-річний Нур Валі Мехсуд учився в кількох релігійних семінаріях у Пакистані і свого часу був заступником одного з колишніх керівників пакистанських талібів Бейтулли Мехсуда, якого звинувачували в улаштуванні вбивства 2007 року колишньої прем’єр-міністра Пакистану Беназір Бгутто. Також вважають, що Нур Валі Мехсуд брав участь у лавах афганських талібів у боях проти визнаного світом афганського уряду, так званого Північного альянсу, в 1990-х роках, а також був учасником низки нападів на пакистанських силовиків.

Він походить із роду Мехсуд, що є найвпливовішим у регіонах племен Північний і Південний Вазиристан на північному заході Пакистану. Ці два райони є твердинею мережі Хаккані, а раніше також і пакистанських талібів – яких унаслідок наступу 2014 року пакистанських силовиків витиснули по той бік кордону, в Афганістан.

Нур Валі Мехсуд, як вважають, має тісні зв’язки з мережею Хаккані – угрупованням, що пов’язане з афганськими талібами, діє з території Пакистану в Афганістані і влаштувало там після вторгнення США 2001 року численні криваві напади.

Пакистанський рух «Талібан», що діє окремо від однойменного афганського, за керівництва мулли Фазлулли вбив близько 150 людей, головно школярів, під час нападу на керованою армією Пакистану школу в місті Пешаварі на північному заході країни у грудні 2014 року. Як вважають, це угруповання також відповідальне за напад у 2012 році на юну активістку боротьби за права дівчат на освіту Малалу Юсафзай, яка пізніше стала лавреаткою Нобелівської премії миру і символом боротьби за дівочі права. Крім того, США звинувачують пакистанських талібів у спробі влаштувати вибух замінованого авта на Таймз-сквер, одній із центральних площ Нью-Йорка, 2010 року.

У березні цього року США оголошували винагороду за інформацію про муллу Фазлуллу у 5 мільйонів доларів, заявивши, що його угруповання засвідчило тісний союз із екстремістською мережею «Аль-Каїда» і надали підготовку і вибухівку невдалому нападникові на Таймз-сквер.


$1*/ mo hosting! Get going with us!

Резолюцію Генеральної асамблеї ООН про виведення всіх іноземних (тобто фактично російських) військ із Молдови розкритикувала Росія, а також президент Молдови Ігор Додон, відомий проросійським і антизахідним спрямуванням.

У Міністерстві закордонних справ Росії заявили, що проект резолюції, «вкинутий», за словами Москви, молдовською стороною, провокаційний, а ініціатива повного і безумовного виведення іноземних збройних сил із території Молдови – «вкрай одіозна і небезпечна». Росія, зокрема, твердить, що російський військовий контингент у Молдові, що перебуває там проти волі цієї країни і на порушення міжнародних зобов’язань Москви, є, мовляв, «гарантом миру і стабільності» в підтримуваному Кремлем сепаратистському регіоні Молдови Придністров’ї.

У самій Молдові президент країни Ігор Додон назвав ініціативу прозахідного уряду Молдови подати цю резолюцію на розгляд Генасамблеї ООН «черговим антиросійським демаршем» і «піар-акцією» уряду.

Натомість прем’єр-міністр Молдови Павел Філіп подякував тим країнам, які в Генасамблеї ООН підтримали резолюцію, і пообіцяв продовжити дипломатичну роботу з тими, хто голосував проти. За його словами, ухвалення резолюції стало ознакою солідарності з його урядом і довіри до нього з боку міжнародної спільноти.

Відкидаючи критику Росії і проросійських сил, прем’єр наголосив, що резолюція, всупереч твердженням Москви і цих сил, не стосується тієї частини російських військ, яка дислокована в Молдові саме як миротворчі сили, і вимагає вивести не російських військових-миротворців, а решту контингенту так званої «Оперативної групи російських військ у Придністров’ї» – їх, за його словами, іноді плутають свідомо.

Попереднього дня, 22 червня, Генеральна асамблея ООН ухвалила резолюцію «Повне і безумовне виведення іноземних військових сил із території Республіки Молдова», в якій висловила глибоку стурбованість продовженням дислокації ОГРВ на території Молдови без згоди цієї країни і без згоди ООН. Документ також закликає Росію завершити без умов і без подальших зволікань впорядковане виведення цієї військової групи, нагадуючи Москві про її давнє зобов’язання зробити це.

Проект резолюції подала Молдова, його співавторами стали ще десять країн, серед них і Україна. Проти резолюції проголосували лише 18 країн, за неї були 64 держави, ще 83 утрималися.

Резолюції Генеральної асамблеї ООН не є юридично обов’язковими до виконання.

Нещодавно Київ вкотре підтвердив, що Україна, яка є одним із учасників придністровського врегулювання, згодна пропустити через свою територію російських військових, що дислокуються у Придністров’ї, для їхнього виведення з цього регіону Молдови.

Минулого року парламент Молдови вже вимагав від Росії вивести її війська, озброєння й інше обладнання з Придністров’я; цю заяву тоді так само відразу ж засудив президент країни Ігор Додон, який має обмежені повноваження, назвавши її «ще одним провокаційним кроком», що має на меті «погіршити відносини з Росією».

Також минулого року Конституційний суд Молдови вже визнавав присутність російських військ у країні неконституційним: чинна Конституція Молдови проголошує її нейтралітет і не припускає постійної присутності іноземних військ на території країни.

Росія продовжує утримувати у Придністров’ї, за оцінками, майже до двох тисяч своїх військовослужбовців: близько тисячі, за словами Москви, необхідні для охорони величезних складів озброєнь, що лишаються там іще з радянських часів, близько 500 перебувають як «миротворці» і ще 500, як заявляє Росія, потрібні для ротації цих миротворців.

Росія ще на саміті ОБСЄ 1999 року у Стамбулі взяла на себе обіцянку вивести свої війська з Придністров’я до 2002 року, але не виконала її. Всупереч цим зобов’язанням і численним закликам і Кишинева, і міжнародної спільноти, Росія нині відмовляється зробити це і заявляє, що і не виведе, бо «міжнародна ситуація змінилася».

Переважно російськомовний регіон Придністров’я, де базувалася 14-а армія Радянської армії СРСР, а потім Збройних сил Росії, нині перейменована в Оперативну групу російських військ, іще в радянські часи, 1990 року, односторонньо проголосив «незалежність» від решти Молдови. Самопроголошеної «незалежності» Придністров’я не визнав ніхто у світі, хоча регіон має істотну підтримку Росії – політичну, економічну і військову.

Після нетривалої війни 1992 року, в якій загинуло близько 1200 людей, Кишинів остаточно втратив контроль над цим регіоном країни. В тій війні на боці сепаратистів узяли участь окремі бійці й цілі підрозділи й частини російської армії зі своїм озброєнням і бойовою технікою.

1992 року за двосторонньою російсько-молдовською угодою на адмінмежі між Придністров’ям і рештою Молдови була започаткована миротворча операція з участю російських і молдовських військ, а також збройних формувань сепаратистів.


$1*/ mo hosting! Get going with us!

Сполучені Штати Америки продовжили санкції проти Північної Кореї ще на рік. Відповідний документ підписав президент США Дональд Трамп.

«Існування та ризик поширення матеріалів, придатних для використання зброї на Корейському півострові, а також дії уряду Північної Кореї, як і раніше, становлять надзвичайну загрозу для національної безпеки, зовнішньої політики та економіки Сполучених Штатів», – мовиться у повідомленні Білого дому.

14 червня державний секретар США Майк Помпео заявив, що жодного зняття санкцій проти Північної Кореї не буде до повної денуклеаризації. Перед тим він сказав, що Сполучені Штати сподіваються побачити «суттєве роззброєння» Північної Кореї протягом найближчих двох з половиною років.

13 червня Дональд Трамп написав у Twitter, що «Північна Корея вже не становить ядерної загрози для світу».

12 червня в Сінгапурі відбулися переговори делегацій США і Північної Кореї із участю лідерів країн – Дональда Трампа і Кім Чен Ина.

Докладніше про це: Північна Корея вперше прокоментувала саміт між Трампом та Кім Чен Ином

Після цієї зустрічі обидві сторони заявили, що досягли домовленості «працювати над повною денуклеаризацією Корейського півострова».

Читайте також: Південна Корея готова зупинити військові навчання зі США заради денуклеаризації КНДР – Сеул

Але документ був підданий критиці через відсутність деталей про те, коли і як Пхеньян відмовиться від своєї зброї.

Тим часом Північна Корея зазначила, що Трамп погодився на «покроковий» (step-by-step) процес роззброєння, при цьому кожна країна здійснюватиме одночасні, взаємні кроки для послаблення напруженості та встановлення миру між давніми ворогуючими країнами.

США ввели санкції проти КНДР у 2008 році у зв’язку з розробкою Пхеньяном ядерної зброї і випробувань балістичних ракет.


$1*/ mo hosting! Get going with us!

Москва заявляє, що Сполучені Штати та їхні союзники фабрикували докази, щоб звинуватити сирійські урядові сили в застосуванні хімічної зброї проти цивільних. Командувач силами радіаційного, хімічного та біологічного захисту міністерства оборони Росії Ігор Кириллов заявив 22 червня, що імовірна хімічна атака в місті Хан Шейхун 4 квітня 2017 року була «провокацією, організованою сирійською (гуманітарною організацією) «Білі шоломи» і їхніми спонсорами».

«Це перша хімічна атака, яка була інсценована», – твердить Кириллов.

Уряди країн Заходу та інспектори з хімічної зброї ООН звинувачують сирійські урядові сили в нападі, внаслідок якого загинули щонайменше 74 людини, а ще понад 550 постраждали.

Представниця МЗС Росії Марія Захарова зазначила, що після встановлення контролю над містом Дума сирійський уряд знайшов залишене антиурядовими повстанцями обладнання для виробництва хімічної зброї.


$1*/ mo hosting! Get going with us!

У Лондоні центральну залізничну станцію і підземну станцію метро евакуювали через повідомлення, що невідомий чоловік заявив про бомбу.

Британська транспортна поліція повідомила 22 червня, що евакуацію станції Чарінг Кросс провели як «запобіжний захід», рух був зупинений.

Чиновники додали, що чоловік був затриманий, хоча незрозуміло, чи у нього була вибухівка.

Наразі інших подробиць немає.


$1*/ mo hosting! Get going with us!

Президент Росії Володимир Путін зустрівся з членами Ради безпеки держави й розповів їм про телефонну розмову з українським колегою Петром Порошенком, повідомила прес-служба Кремля.

«Відбувся обмін думками про поточні російсько-українські стосунки і процес урегулювання на південному сході України», – інформує Кремль.

Згідно з повідомленням, учасники засідання також обговорили «актуальні питання соціально-економічного розвитку країни».

21 червня Президент України Петро Порошенко провів телефонну розмову з президентом Росії Володимиром Путіним та закликав його звільнити українських заручників, які утримуються в російських тюрмах та на окупованих нею територіях. Він також наголосив на важливості допуску Уповноваженого з прав людини Людмили Денісової до Олега Сенцова та інших ув’язнених українців, повідомила прес-служба глави української держави.

Ув’язнений у Росії український кінорежисер Олег Сенцов у колонії за Полярним колом з 14 травня розпочав голодування з вимогою звільнення всіх утримуваних Москвою українських політв’язнів.

Активісти в Україні і по всьому світу продовжують вимагати від Росії і президента Володимира Путіна звільнити незаконно утримуваних українців. Акції проходять в різних країнах і на різних континентах під гаслами #FreeOlegSentsov і #SaveOlegSentsov.


$1*/ mo hosting! Get going with us!

Угорщина, Польща, Словаччина та Чехія – країни так званої Вишеградської четвірки – кажуть, що бойкотуватимуть європейський саміт з питань міграції, призначений на ці вихідні, заявивши, що це не є належним форматом для таких переговорів. Про це заявили глави урядів цих країн під час прес-конференції 21 червня у Будапешті.

Чотири держави виступають проти закликів з боку західних партнерів у ЄС, зокрема Німеччини, про те, щоб всі держави-члени «розділили тягар» і прийняли квоту на розміщення мігрантів, які прибули до ЄС з 2015 року.

Канцлер Німеччини Ангела Меркель наполягає на проведенні термінової зустрічі 24 червня в Брюсселі до початку повноцінного саміту ЄС 28-29 червня.

Німеччина, Австрія, Італія, Франція, Греція, Іспанія, Мальта, Нідерланди та Болгарія планують цю зустріч відвідати.

«Ми розуміємо, що в деяких країнах існують внутрішні політичні труднощі, але це не може призвести до панєвропейської поспішності», – заявив 21 червня правий прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький назвав саміт «неприйнятним».

«Ми не збираємося відвідувати – вони хочуть розігріти пропозицію, яку ми вже відхилили», – сказав він.

Цю зустріч на вихідних організовує президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер.

На переконання Орбана, такі зустрічі державних лідерів повинні бути організовані Європейською Радою, головним органом, що приймає рішення ЄС, а не Європейською комісією.


$1*/ mo hosting! Get going with us!

Президент Білорусі Олександр Лукашенко привітав поліпшення відносин між Білоруссю та Європейським Союзом, заявивши, що вважає економічні зв’язки є «фундаментом» партнерства Мінська з блоком.

Такий коментар Лукашенко озвучив у Мінську 21 червня під час зустрічі з комісаром з питань Європейської політики сусідства та переговорів щодо розширення Йоганнесом Ганом.

«Розмови про демократію, свободу слова, політичних ув’язнених, скасування смертної кари безумовно необхідні, ми тримаємо ці питання у порядку денному, говоримо про них сміливо та відкрито», – сказав президент Білорусі.

Але Лукашенко наполягав на тому, що «основою є торговельні, економічні та фінансові відносини».

«Ми вирішили піти назустріч один одному, відродити дружні партнерські відносини», – також сказав він, тоді як Ган зазначив, що за останні роки ЄС і Білорусь розвивали довірливі відносини, повідомляють білоруські інформаційні агентства.

У 2004 році ЄС запровадив обмежувальні заходи проти Білорусі у зв’язку з нерозкритими зникненнями двох опозиційних політиків, одного бізнесмена та одного журналіста.

Європейська Рада ухвалила подальші санкції через посилення репресій після президентських виборів у грудні 2010 року.

Але в лютому 2016 року ЄС скасував більшість санкцій проти Мінська – заморожування активів та заборону на видачу віз 170 білорусам, включаючи Лукашенка та вищих посадових осіб, та обмежувальні заходи проти 14 компаній.

Тоді мовилося, що санкції були скасовані «у відповідь на звільнення всіх білоруських політв’язнів (22 серпня 2016 року) та в контексті поліпшення відносин між ЄС та Білоруссю».


$1*/ mo hosting! Get going with us!