Home /
Category: Фінанси

Posts in Category: Фінанси

Співробітники Вищої ради правосуддя перешкоджали роботі знімальної групи «Схем», посилаючись, у тому числі, на «порушення порядку доступу до службових приміщень», прописаного ВРП. Водночас медіаюристи вважають, що журналісти мають право «безперешкодно відвідувати приміщення суб’єктів владних повноважень». 

5 червня 2020 року «Схеми» не допустили на засідання Комісії з питань вищого корпусу державної служби при Вищій раді правосуддя, яка розглядала питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності керівника Державної судової адміністрації Зеновія Холоднюка. 

Заявник – ексчлен Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Станіслав Щотка – просив звільнити Холоднюка, оскільки той, на його думку, перевищив повноваження, видавши наказ про його звільнення з посади члена ВККСУ. 

Згадка про цю історію є на так званих «записах Вовка» – начебто з кабінету голови Окружного адмінсуду Києва Павла Вовка. 

За зачиненими дверима члени комісії рекомендували ВРП закрити справу щодо Холоднюка.

Попри листи з проханням про акредитацію, двоє людей у формі судової охорони та троє працівників Вищої ради правосуддя не дали можливості «Схемам» ані відвідати засідання, ані поставити запитання членам ВРП. 

Судова охорона заблокувала доступ до зали. Серед причин, які озвучували журналістам співробітники ВРП були, в тому числі, «карантин» та обмеження через це кількості осіб, які можуть перебувати у залі засідань – «до 10». Пізніше начальник управління з питань управління майном та контролю за його використанням секретаріату ВРП Володимир Власов заявив, що «Схеми» порушують «внутрішній порядок доступу до службових приміщень Вищої ради правосуддя».

Схожа ситуація повторилася і 9 червня 2020 року, коли представники судової охорони разом із згаданим Володимиром Власовим створили «живий паркан» в коридорі Вищої ради правосуддя і, таким чином, заблокували підхід журналістів «Схем» до членів ВРП. 

Медіа-юристка Людмила Панкратова вважає такі дії співробітників ВРП – «перешкоджанням законній роботі журналістів». 

«Згідно зі статтею 30 закону про ВРП, засідання Вищої ради правосуддя та Дисциплінарних палат проводяться відкрито. Закрите засідання проводиться у виняткових випадках, за наявності підстав, визначених законом про ВРП. Отже, діє ч. 2 ст. 25 «Закону про інформацію», коли журналіст має право безперешкодно відвідувати приміщення суб’єктів владних повноважень, відкриті заходи, які ними проводяться», – каже медіа-юристка.

А встановлений трудовий розпорядок та порядок доступу до службових приміщень ВРП, на який посилалися співробітники установи, на думку Панкратової, не можуть встановлювати обмеження для журналістів бути присутніми на відкритих засіданнях суб’єктів владних повноважень. 

Раніше «Схеми» також виявили, що в справі судді Окружного адмінсуду Павла Вовка троє членів ВРП не взяли самовідвід, хоча у них – можливий конфлікт інтересів. 


your ad here

У Києві працівники Служби безпеки України затримали колишнього заступника голови комерційного банку, який намагався «продати» призначення на посаду в Національному банку, повідомляє пресслужба СБУ.

За заявою, затриманий вдавав, що «діє в інтересах одного із заступників голови Нацбанку» і намагався отримати за допомогу з призначенням на посаду начальника одного із управлінь центробанку 25 тисяч доларів.

«За словами фігуранта, частина суми мала бути розділена між учасниками конкурсної комісії для прийняття позитивного рішення щодо призначення кандидата на посаду. Правоохоронці затримали зловмисника в одному з районів столиці під час отримання частини неправомірної вигоди у розмірі $15 тисяч», – йдеться в заяві.

Читайте також: СБУ розслідує причини повеней на заході Україні за статтею «Екоцид»

Назва банку, в якому працював підозрюваний, офіційно не розголошується. Нацбанк наразі публічно не коментував цю новину.

Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за ознаками шахрайства у великих розмірах та пропозицію неправомірної вигоди.

За повідомленням СБУ, наразі тривають невідкладні слідчі дії, співробітники Служби встановлюють причетних осіб та обставини злочину.


your ad here

Приблизна сума зловживань при освоєнні коштів котрі були виділені на подолання наслідків повені у 2008 році, становить 500 мільйонів гривень. Про це в ефірі програми Свобода Live повідомив голова Івано-Франківської ОДА Віталій Федорів.

За його словами, у 2008 році він «працював у в контрольно-ревізійному управлінні і мав безпосереднє відношення до актування збитків».

«Всього на подолання стихійного лиха у 2008 році область отримала 1 мільярд 400 мільйонів гривень. З них 650 тисяч пішли на виплати постраждалому населенню. Решта – на зведення та відновлення об’єктів інфраструктури. Стосовно об’єктів інфраструктури, то не всі роботи були виконані у повному обсязі. Багато справ і донині перебуває на розгляді у правоохоронних органах та у судах. А тих фірм, що займалися відновленням об’єктів, фактично вже і немає», – заявив Федорів.

Читайте також: Повінь на Івано-Франківщині зачепила 13 тисяч будинків

За словами очільника Івано-Франківщини, президент Володимир Зеленський особисто доручив йому проконтролювати цільове спрямування коштів, які будуть виділені для області.

«Весь процес розподілу коштів буде мегапрозорий. Зараз технології дозволяють поставити веб камеру, щоби всі могли бачити процес будівництва онлайн і порівнювати, як було і як стає», – сказав Федорів і закликав громадських активістів долучитися до контролю використання грошей для ліквідації наслідків повені в регіоні.

У червні 2020 року в західних областях України випала понаднормова кількість опадів, загинули щонайменше троє людей. Лише на території Прикарпаття через стихію підтоплено понад 10 тисяч житлових будинків, зруйновано та пошкоджено понад 700 кілометрів доріг та майже 200 мостів, знищено понад 4 тисячі метрів берегоукріплення.


your ad here

Після публікацій журналістських розслідувань програми «Схеми: корупція в деталях» (проєкт Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший»), а згодом програми «Наші гроші» про ймовірні махінації на підприємстві «Центренерго», контрольний пакет акцій якого належить державі, голова Комітету Верховної ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус звернувся до Кабінету міністрів та Фонду держмайна з вимогою провести аудит на підприємстві та перевірити інформацію викладену в журналістських розслідуваннях.

«За даними засобів масової інформації (відповідні відомості було поширено у матеріалі Радіо Свобода, а також у програмі «Наші гроші» з Денисом Бігусом) протягом тривалого часу на ПАТ «Центренерго» могли мати місце корупційні схеми», – йдеться у зверненні Андрія Геруса на адресу уряду та ФДМУ від 9 червня 2020 року. 

«З метою повного розслідування можливих зловживань на публічному акціонерному товаристві «Центренерго» та притягнення винних осіб до відповідальності прошу провести аудит діяльності ПАТ «Центренерго» за 2019 рік», – написав голова Комітету Верховної ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. 

16 червня 2020 року прем’єр-міністр Денис Шмигаль дав доручення Голові Фонду держмайна Дмитру Сенниченку, міністру фінансів Сергію Марченку та заступнику Держсекретаря Кабінету міністрів Геннадію Плісу розглянути звернення Андрія Геруса.

Читайте також: Разом з Коломойським на постачанні вугілля на державне «Центренерго» заробляє і Медведчук – «Схеми»​

У відповідь на депутатське звернення Фонд державного майна зазначив, що проведе аудит «Центренерго» за участі фахівців Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Державної аудиторської служби України та Міністерства енергетики та захисту довкілля України. 

«Аудиторське дослідження планується розпочати орієнтовно з 20.07.2020», – йдеться у листі ФДМУ у відповідь Андрію Герусу. 

Раніше «Схеми» отримали та проаналізували масив документів про фінансово-господарську діяльність «Центренерго» за 2019 – І квартал 2020 роки – про те, який товар, у кого та за якою ціною воно закуповувало. 

Журналісти «Схем» виявили, що пов’язані з Коломойським фірми за пів року заробили понад 4 мільярди гривень на продажі вугілля та газу державній компанії «Центренерго», продаючи сировину для виробництва електроенергії за цінами, подекуди вищими за ринкові.

Читайте також: Україна збирається приватизувати «Центренерго» та «Президент-Готель» – меморандум з МВФ​

Згодом «Схеми» встановили, що частки у компанії «Синтез Ойл», яка після зміни влади у 2019 році почала заробляти на постачанні вугілля на державне підприємство «Центренерго» з націнкою, мають не лише структури бізнесмена Ігоря Коломойського, але й дружина голови політради партії «Опозиційна платформа – За життя» Віктора Медведчука. 

До складу «Центренерго» входять три ТЕС: Вуглегірська (Донецька область), Зміївська (Харківська область) і Трипільська (Київська область), сумарна проектна потужність яких становить 7 660 МВт, це близько 14% від загальної потужності електростанцій України.


your ad here

Компанія ПАТ «Київгідромонтаж», мажоритарним акціонером якої є дружина новопризначеного міністра захисту довкілля та природних ресурсів Романа Абрамовського, фігурує у справі Національного антикорупційного бюро щодо зловживання владою або службовим становищем. Сам Абрамовський раніше був членом наглядової ради цього підприємства. Про це повідомляють журналісти програми «Схеми: корупція в деталях» (спільний проєкт Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший»).

У 2017 році «Київгідромонтаж» виграв тендер державного підприємства «Укрводшлях» на ремонт Канівського судноплавного шлюзу вартістю 20,9 млн гривень – компанія мала замінити ворота цієї гідротехнічної споруди на Дніпрі, через яку проходять судна. Гроші фірма отримала, але зрештою роботи не виконала, аргументуючи це тим, що «Укрводшлях» не надав дозволу на виконання будівельних робіт. В свою чергу, «Укрводшлях» запевняв, що вказані роботи є «капітальним ремонтом», а не будівництвом, посилаючись на висновок ДП «Укрдержбудекспертиза», і пішов до Господарського суду з вимогою про стягнення штрафних санкцій з ПАТ «Київгідромонтаж» за неналежне виконання договору, проте суд відхилив позов. «Укрводшлях» не cтав подавати апеляцію на це рішення. 

У 2019 році державне підприємство оголосило новий тендер, в якому перемогла інша фірма, яка отримала 19,5 мільйонів на ці ж роботи, і на червень 2020 року заплановане відкриття Канівського судноплавного шлюзу, який був заблокований понад два роки.

Як стало відомо журналістам «Схем» від джерел у правоохоронних органах, через збитки, ймовірно, завдані державі, у січні цього року Національне антикорупційне бюро розпочало кримінальне провадження, в рамках якого досліджує дії службових осіб ДП ВШ «Укрводшлях» та ПрАТ «Київгідромонтаж». На запит журналістів в НАБУ підтвердили, що існує така кримінальна справа.

«Детективи Національного бюро здійснюють досудове розслідування у кримінальному провадженні №52020000000000054 від 21.01.2020 за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст.364 КК України. На цей час у вказаному провадженні жодній особі повідомлення про підозру не здійснювалось», – повідомили «Схемам» у пресслужбі НАБУ.

«Схеми» звернулись за коментарями до керівництва «Київгідромонтажу».

«Щодо цього кримінального провадження я, можна сказати, вперше чую. Ми не змогли виконати роботи, тому що замовник не отримав дозвіл на початок виконання будівельних робіт. Обладнання було виготовлене, але до монтажу приступити не змогли», – коментує ситуацію генеральний директор «Київгідромонтажу» Костянтин Гелюта.

Він також додав: «Впевнений у тому, що обладнання, яке я поставив, було якісним. На сьогоднішній день я не отримав жодного аргумента, жодної претензії від замовника відносно того, що продукція не відповідає нормам».

У державному підприємстві «Укрводшлях» відповіли журналістам, що планують створити комісію, яка перевірить якість поставленого компанією «Київгідромонтаж» обладнання.

«Наразі на базі підприємства планується створити комісію, в повноваження якої, зокрема, але не виключно, буде відноситися проведення перевірки виконаних робіт та за результатами такої перевірки – складання акту інспекторського огляду, відповідно до якого можливо буде сформулювати висновки щодо якості обладнання поставленого ПАТ «Київгідромонтаж», – повідомили в «Укрводшляху».

Щодо причин, чому «Укрводшлях» не подав апеляційну скаргу на рішення суду, у підприємстві порадили звернутися до колишнього керівництва.

Також підприємству відомо про кримінальне провадження, відкрите НАБУ, проте жодних деталей в ДП «Укрводшлях» не повідомили, посилаючись на таємницю слідства.

Сам Абрамовський в коментарі журналістам повідомив, що йому нічого не відомо про кримінальне провадження НАБУ щодо компанії його дружини.

«Нічого не відомо (про це кримінальне провадження – ред.).Може і є, може немає. Я цього не знаю. Я не займався і не займаюся оперативною діяльністю цього підприємства», – повідомив він.

«Можливо, може і є якась неякісна поставка. Якщо є рішення суду, що вона неякісна, то це відомо, якщо ні – то це оціночне судження одного із контрагентів», – додав Абрамовський.

За даними Агентства з розвитку інфраструктури фондового ринку України, 79% акцій ПАТ «Київгідромонтаж» належить Світлані Юрченко – дружині Романа Абрамовського, а сам він був членом наглядової ради підприємства, проте навесні 2019 року припинив свої повноваження.

На засіданні 19 червня Верховна Рада підтримала призначення Романа Абрамовського міністром захисту довкілля та природних ресурсів.

До призначення на посаду міністра захисту довкілля Абрамовський працював заступником міністра енергетики та захисту довкілля України. На цю посаду його призначив Кабмін у жовтні 2019 року.

Також у 2015 році Абрамовський працював в уряді Арсенія Яценюка на посаді заступника міністра регіонального розвитку.

 


your ad here

Колишнім керівникам підрозділів акціонерного товариства «Укрзалізниця» повідомили про підозру через незаконний видобуток граніту в кар’єрі, який належить компанії, повідомляє Служба безпеки України.

«Оперативники спецслужби задокументували, що посадовці «Укрзалізниці» організували протягом 2017-18 років протиправний видобуток корисних копалин у Житомирській області. За версією слідства, роботи у кар’єрі здійснювалися без належного оформлення дозвільних документів», – повідомляє пресслужба відомства.

Читайте також: Поїзд із залізничного вокзалу в аеропорт «Бориспіль» запрацює з 15 червня – УЗ​

За даними СБУ, за цей час фігуранти справи видобули понад 340 тисяч кубічних метрів граніту, збитки державі правоохоронці оцінюють у більше ніж 850 мільйонів гривень.

Колишньому начальнику «Центру управління промисловістю УЗ» повідомили про підозру в службовій недбалості, що спричинила тяжкі наслідки – ця стаття передбачає від двох до п’яти років позбавлення волі з тимчасовою забороною на певні посади.​

Колишнього керівника Пенізевицького кар’єру підозрюють у порушенні правил охорони або використання надр. Кваліфікація СБУ за цією статтею передбачає термін ув’язнення від п’яти до восьми років.

Читайте також: Компанія Burisma заперечує причетність Злочевського до пропозиції хабаря Холодницькому​

«Операція з викриття зловмисників проводилась спільно зі слідчими Нацполіції під процесуальним керівництвом Офісу Генпрокурора», – заявляє СБУ.

Імена фігурантів справи не розголошуються. «Укрзалізниця» наразі не коментувала цю справу.


your ad here

Іншим великим співвласником «1+1» є олігарх Ігор Коломойський, як зазначено на сайті телеканалу


your ad here

Податківці за шість місяців так і не надали відповіді на запити Радіо Свобода про те, чи була проведена перевірка мережі столичних кіосків на предмет продажу в них підакцизного товару (цигарок) за чеками, що мають ознаки фіктивності, і якщо так – то які її результати. Ця мережа належить компанії, що була заснована в маєтку родини народного депутата від «Слуги народу» Андрія Холодова на Кіпрі, він же є заступником голови комітету Верховної Ради з питань фінансів та податкової політики.

Зв’язок родини народного депутата з тютюновим бізнесом і ймовірні податкові порушення раніше документально довели журналісти програми «Схеми: корупція в деталях» (спільний проєкт Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший») у розслідуванні «Слуга родинного бізнесу: кіпрська таємниця депутата Холодова».

Зокрема, журналісти виявили, що компанії «Віктрум» та «Інтертабако», які вели фактичний продаж цигарок у кіосках, пов’язаних із родиною Андрія Холодова, ведуть діяльність, не використовуючи реєстр розрахункових операцій, а видані чеки не відображаються на сайті Державної фіскальної служби в системі «Пошук фіскального чека». 

«Зовні чеки з цих тютюнових кіосків майже неможливо відрізнити від чеків із інших місць. Навіть номер касового апарата є. Але це лише означає, що він, найімовірніше, знятий із обліку фіскалів, пояснюють податкові аналітики. А отже, гроші, отримані від таких продажів, можуть проходити поза касою – що є, найімовірніше, порушенням закону», – йшлося у розслідуванні. 

Із проханнями перевірити ці чеки на «справжність» «Схеми» звернулися до Державної фіскальної служби України та, зокрема, до Головного управління ДФС у Києві ще 21 листопада минулого року , але податківці не стали надавати відповідь по суті запитань.

У пресслужбі столичних податківців підкреслили, що запитувана інформація відноситься до категорії з «обмеженим доступом», і лише зазначили, що протягом двох років були перевірки цих компаній, але не повідомили, чи це пов’язано з обігом несправжніх чеків, і які були результати перевірок: «Впродовж 2019–2020 років Головним управлінням ДПС у місті Києві проводилися контрольно-перевірочні заходи відносно ТОВ «Інтертабако» та ТОВ «Віктрум».

У травні «Схеми» повторно звернулися до Державної податкової служби із запитанням, чи подавали фахівці ДПС інформацію до правоохоронних органів про ухилення цими компаніями від сплати податків. Але там відповіді на питання не надали, лише попросили більше часу на їхню підготовку.

У розслідуванні, яке привело журналістів на Кіпр, «Схеми» довели, що народний депутат від «Слуги народу» Андрій Холодов таки пов’язаний із тютюновим бізнесом, а отже, коли він лобіював у Верховній Раді так звану «тютюрнову правку» до закону 1049, яка мала збільшити заробітки для роздрібних торговців цигарками, він вірогідно відстоював свої інтереси.

Холодов публічно продовжує заперечувати, що має якісь інтереси у торгівлі цигарками. Утім, «Схемам» вдалося знайти документальні підтвердження цього зв’язку.

«Родина депутата Холодова має стосунок до повного циклу дистрибуції цигарок – від оптової закупівлі у виробників (через фірму «Сіті Трейдінг Компані»), розповсюдження цих партій у кіоски (власник кіосків – «Київ Маркет Солюшн»), і роздрібного продажу в цих кіосках через дві фірми («Віктрум» та «Інтертабако»)», – йшлося в матеріалі «Схем».

Пізніше в коментарі журналістам депутат повідомив, що кіпрська компанія REINEWEG LTD, на яку заведена мережа столичних кіосків, була продана «іншому власнику» ще в 2018-му, втім, на прямі запитання, кому він продав цей бізнес, Холодов не відповідає.

«Цей бізнес ретельно замаскований за підставними власниками та неіснуючими адресами реєстрації цих фірм, і зрештою виведений на Кіпр. З 2018 року родина Холодова справді переоформила бізнес на іншого засновника, номінального», – зазначали у розслідуванні журналісти.

Водночас у нещодавно оприлюдненій декларації Андрій Холодов вказав іншу кіпрську компанію L.VDS PROPERTY DEVELOPMENT LTD. «Схеми» знайшли кілька спільних рис з вищезгаданою REINEWEG LTD: в обох одна й та сама секретарська компанія, а юрист задекларованої Холодовим діючої фірми – кіпріот Гіоргос Лантас – і є тією людиною, якій дружина нардепа Катерина Шаховська офіційно передала свої акції компанії, від якої вони тепер відхрещуються. 

Враховуючи, що податківці через пів року після виходу розслідування не дали оцінку недійсним чекам у тютюнових кіосках, пов’язаних зі «слугою народу», «Схеми» звертають увагу на низку майна, яке Холодов показав у декларації.

Крім виявленого раніше маєтку на Кіпрі та вілли в престижному районі Відня в Австрії за 6 мільйонів євро, журналісти звертають увагу на недобуд, записаний на дружину та доньку нардепа.

Це – маєток метражем на тисячу квадратних метрів у елітному селищі Козин під Києвом.

Після публікації матеріалу «Схем» Національне антикорупційне бюро відкрило кримінальне провадження щодо ймовірного зловживання владою або службовим становищем. Таким чином Андрій Холодов став першим депутатом парламенту 9-го скликання, щодо якого за результатами журналістського розслідування правоохоронці порушили справу. 

13 квітня Верховна Рада проголосувала за законопроєкт №1049 без резонансної «тютюнової правки», просуванням якої займався Холодов і через яку весь закон раніше ветував президент Володимир Зеленський. «За» проголосували 279 депутатів.

 


your ad here

Фірми, пов’язані з Ігорем Коломойським, за півроку заробили понад 4 мільярди гривень на продажі вугілля та газу державній компанії «Центренерго», продаючи сировину для виробництва електроенергії за цінами, подекуди вищими за ринкові. Натомість бізнесмен заперечує причетність до діяльності цих приватних компаній. Про це йдеться в розслідуванні журналістів програми «Схеми: корупція в деталях» (спільний проєкт Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший»). 

Журналісти «Схем» отримали від джерел у податковій та проаналізували документи про фінансово-господарську діяльність «Центренерго» за четвертий квартал 2019-го та перший квартал 2020-го років. А саме про те, яку сировину для виробництва електроенергії, у кого та за якою ціною закуповувала державна компанія.

«Схеми» встановили, що постачальниками 59% загального об’єму вугілля, яке закупило ПАТ «Центренерго» з жовтня 2019-го по березень 2020-го, були дві компанії – ТОВ «Рекорд Сістем» (34%) та ПрАТ «Синтез Ойл» (25%). Загальна сума контрактів «Центренерго» з ТОВ «Рекорд Сістем» склала понад 2,4 мільярда гривень, із ПрАТ «Синтез Ойл» – понад 1,6 мільярда гривень.

До того ж, починаючи із січня 2020 року інший вид сировини для генерування електроенергії – газ – почала постачати на «Центренерго» ТОВ «Юнайтед енерджі». У січні-травні 2020 року «Юнайтед Енерджі» продало «Центренерго» щонайменше 22,6 мільйонів кубометрів газу на загальну суму понад 103 млн гривень. Ще 5,8 мільйонів гривень держкомпанія заплатила цій приватній фірмі за бронювання потужностей.

І «Рекорд Сістем», і «Синтез Ойл» продавали вугілля «Центренерго» за цінами, подекуди вищими ринкових. 

Наприклад, у березні «Рекорд Сістем» постачала суміш газових видів вугілля на станції «Центренерго» за середньою ціною у майже 2,6 тисяч гривень. Тоді як її найближчі конкуренти – за 1,9 тисячі. А ринкова пропозиція на подібне вугілля була на рівні від 1,68 тисячі гривень за тонну. У січні 2020-го «Центренерго» купувало у ТОВ «Синтез Ойл» тонну вугілля марки «Г» та «Т» за 2,2 тис грн, в той час як на ринку можна було придбати за 1,85 тис грн, тобто дешевше на 20%.

ТОВ «Юнайтед енерджі» – компанія-постачальник газу на «Центренерго» – закумулювала кошти на посередництві. Це сталося завдяки «пільговій» ціні, за якою «Укрнафта» (контрольний пакет акцій належить державі, понад 42% акцій контролюють структури, кінцевим бенефіціаром яких є в тому числі Ігор Коломойський) продавала газ «Юнайтед Енерджі». «Укрнафта» продавала «Юнайтед Енерджі» газ за ціною 3,5-3,9 тис гривень за тисячу кубометрів. А «Юнайтед Енерджі» постачала газ на «Центренерго» на 33-49% дорожче – 5,2 тисяч гривень за тисячу кубометрів.

Усі три компанії – «Рекорд Сістем» і «Синтез Ойл», які продавали «Центренерго» вугілля, та «Юнайтед Енерджі» (продавала «Центренерго» газ) – мають ознаки повязаності з олігархом Ігорем Коломойським.

Відповідно до реєстру юридичних осіб, фірмою «Рекорд Сістем» володіє 29-річний одесит Роман Фесенко. До цього він бізнесом не займався, навчався в Одеському технікумі залізничного транспорту. На питання журналістів відповідати він відмовився.

Водночас адреса реєстрації ТОВ «Рекорд Сістем» – Одеса, вулиця Вапняна, 54 – виводить на ланцюжок компаній, зазначають журналісти. Відповідно до даних реєстру юридичних осіб, за цією ж адресою зареєстроване ТОВ «Нефтекс». Володіє цією компанією ПАТ «Ексімнафтопродукт», яке контролюють п’ять кіпрських компаній (Prescona Management Ltd, Portial Trading Ltd, Clanton Consulting Ltd, Inofos Management Ltd, Conlar Holdings Ltd). 

Чотири з п’яти цих же кіпрських структур (за винятком Conlar Holdings Ltd) володіють і «Синтез Ойл» – другим постачальником вугілля на «Центренерго».

Portial Trading Ltd, Clanton Consulting Ltd та Inofos Management Ltd фігурували в оприлюдненому реєстрі фінансово-промислових груп та юридичних осіб Державної податкової служби як компанії-нерезиденти бізнес-групи Ігоря Коломойського та його бізнес-партнера Геннадія Боголюбова.

Крім того, співзасновком Portial Trading Ltd виступають фірми Visic Investments Limited та Marigold Trust Asset Management. Обидві фігурували у списку компаній Коломойського і Боголюбова у справі Приватбанку у США. Крім того, Marigold Trust Asset Management була присутня у засновниках усіх чотирьох кіпрських компаній, які володіють ПрАТ «Синтез Ойл».

Аналіз документів про фінансово-господарську діяльність «Юнайтед Енерджі» – постачальника газу на «Центренерго» – теж виявив зв’язок зі структурами Ігоря Коломойського. Основними постачальниками газу для цієї фірми наприкінці 2019 року та у 2020 роцістали два підприємства: вже згадана «Укрнафта», від якої поступило понад 72% сировини, та «Представництво «Моментум Ентерпрайзес (Істерн Юроп) Лімітед», частка якої в поставках склала 22%. Остання зареєстрована на Кіпрі, а українські видання «Дзеркало тижня» та «Бізнес Цензор» вказували на афілійованість цієї компанії з Ігорем Коломойським. 

За цими документами, покупцями значних об’ємів газу та електроенергії у «Юнайтед Енерджі» є також і інші підприємства, пов’язані із Коломойським. Це Покровський та Марганецький гірничо-збагачувальні комбінати, Нікопольский та Запорізький заводи феросплавів, «Дніпроазот», «Укртатнафта», «Ексімнафтопродукт», «Нафтохімік Прикарпаття», «Одесанафтопродукт», «Нафтопереробний комплекс-Галичина» та вже згаданий «Синтез Ойл». 

«Схеми» звернулись за коментарем до Ігоря Коломойського щодо його причетності до ТОВ «Рекорд Сістем», ПрАТ «Синтез Ойл» і ТОВ «Юнайтед Енерджі». Ігор Коломойський в коментарі «Схемам» заявив: «Я не маю стосунку до діяльності компаній, в яких я є акціонером. Я не ухвалюю управлінські рішення. Я в компанії «Синтез Ойл» наче акціонер, але я в цьому не впевнений», – розповів він. Також Коломойський заперечив свою причетність до «Рекорд Сістем» і «Юнайтед Енерджі» та повідомив, що йому не відомо про постачання вугілля його компаніями на «Центренерго».

Отримати коментар Володимира Потапенка, який до кінця травня 2020-го року виконував обов’язки генерального директора «Центренерго», а нині – член дирекції держкомпанії, «Схемам» поки не вдалось. 

«Схеми» також намагалися поспілкуватися з директором компанії «Юнайтед Енерджі» Андрієм Короткевичем-Лещенком. Однак на дзвінки та повідомлення він не відповів.

У компанії «Укрнафта» зазначили: «Укрнафта» готова продавати газ будь-якому трейдеру, готовому здійснювати покупку на умовах: попередня оплата, використання формульного ціноутворення, гарантований викуп ресурсу. По-друге, ПАТ «Укрнафта» не має відомостей щодо подальшої реалізації газу компаніями, які придбали останній у ПАТ «Укрнафта». По-третє, «Центренерго» не зверталися до нас із приводу купівлі природного газу».

Голова ФДМУ Дмитро Сенниченко стверджує, що «Центренерго» за останні роки став «центром корупції».

Кабінет міністрів 26 лютого 2020 року погодив пропозицію ФДМ про призначення новим виконувачем обов’язків гендиректора «Центренерго» колишнього менеджера компанії «ТехНова» (Чернігівська ТЕЦ) Олександра Корчинського. Це рішення було заблоковано Окружним адміністративним судом Києва, і зняти судову заборону вдалося тільки наприкінці травня.

До складу «Центренерго» входять три ТЕС: Вуглегірська (Донецька область), Зміївська (Харківська область) і Трипільська (Київська область), сумарна проектна потужність яких становить 7 660 МВт, це близько 14% від загальної потужності електростанцій України. Державі належить понад 78% компанії.


your ad here

Національне агентство з питань запобігання корупції повідомило, що надасть оцінку фактам, які виявили журналісти програми «Схеми: корупція в деталях» – про те, що голова СБУ Іван Баканов і досі обіймає керівну посаду в іспанській приватній фірмі, всупереч українському антикорупційному законодавству.

«НАЗК надасть оцінку обставинам у межах моніторингу й контролю за дотриманням Бакановим І.Г. вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, обмежень щодо сумісництва і суміщення з іншими видами діяльності», – відзначили в Нацагентстві у відповідь на звернення громадської організації «Центр протидії корупції».

ГО «Центр протидії корупції» ще 21 травня повідомила Нацагентство про можливе порушення очільником Служби безпеки Іваном Бакановим обмежень щодо сумісництва й суміщення, встановлених пунктом 2 частини першої статті 25 ЗУ «Про запобігання корупції».

Раніше «Схеми» з’ясували, що голова Служби безпеки України Іван Баканов із 2015 року і донині обіймає керівну посаду в іспанській фірмі Nueva Tierra Verde Sociedad Limitada, що заборонено українським законодавством. Також він не вказав цей факт у своїй декларації за 2019 рік.

Відповідно до даних витягу з реєстру юридичних осіб Іспанії, Іван Баканов обіймає у ній посаду «administrador único», тобто одноосібний адміністратор, особа, уповноважена на всі дії від імені фірми.

Засновником компанії виступає кіпрська компанія Davegra LTD, якою володіє Андрій Яковлєв, автор «Студії Квартал 95», де працював Володимир Зеленський до президентства.

Фірма Nueva Tierra Verde Sociedad Limitada спеціалізується на зведенні будівель і на широкому спектрі операцій з нерухомістю. Утім, чи веде вона якусь діяльність і яку саме, з відкритих реєстрів дізнатись неможливо – фірма не подає річні звіти. Через це вона потрапила у список порушників податкової інспекції Іспанії. Восени 2019 року у неї тимчасово відкликали податковий ідентифікаційний номер – це різновид санкції, спрямований на те, щоб заблокувати діяльність компанії до усунення порушення. Також за це передбачений штраф, розмір якого може бути від 1200 до 60 тисяч євро.

У Державному реєстрі юридичних осіб провінції Жирона (де обліковується ця компанія) журналістам підтвердили, що ця фірма діюча і не вважається ліквідованою – адміністратор спершу має усунути всі порушення і подати звіти.

Але, за українським законодавством, голова СБУ не має права бути керівником приватної юридичної особи, мовиться в матеріалі «Схем». Це прописано у 25-й статті закону «Про запобігання корупції», яка забороняє державним службовцям «входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку».

Сам Іван Баканов відмовився від окремого інтерв’ю з цього приводу, але пресслужба СБУ надала такий письмовий коментар: «Широковідомий факт, що задовго до призначення на посаду голови СБУ Іван Баканов успішно займався бізнесом. Зокрема, й за кордоном. Однак наголошуємо, що, дотримуючись вимог закону, він не займається комерційною діяльністю з моменту призначення на державну посаду. Компанія Nueva Tierra Verde Sociedad Limitada офіційно призупинила свою діяльність у 2019 році, що відображено у відповідному реєстрі юридичних осіб».

На аргумент, що в Державному реєстрі Іспанії ця компанія значиться як така, що не ліквідована, а Іван Баканов досі є її чинним одноосібним адміністратором, у пресслужбі СБУ зазначили, що з цим питанням «будуть розбиратися». Також на прохання журналістів їм не надали підтверджень, що Іван Баканов вчиняв якісь дії для виходу з керівного органу цієї компанії з моменту призначення на високу державну посаду.


your ad here